Kontrast i czcionka A A+

en
Przydatne informacje

Zaplanuj wizytę

Kopiec Kościuszki to unikatowe miejsce na mapie Krakowa i Małopolski. To stąd rozciąga się najpiękniejsza panorama okolicy, tu weźmiesz udział w wyjątkowej lekcji historii i zobaczysz ciekawe wystawy. Planujesz zwiedzanie Krakowa? Kopiec Kościuszki to obowiązkowy punkt wycieczki!

Szukasz wyjątkowych widoków? Z Kopca Kościuszki zobaczysz jedną z najpiękniejszych panoram Krakowa, z widokiem na najbardziej charakterystyczne miejsca na starym mieście – Wawel, Bazylikę Mariacką, Sukiennice czy Rynek Główny. Z Kopca rozciąga się również widok na całą Wyżynę Krakowską, Kotlinę Sandomierską, Pogórze Wielickie, a przy dobrej widoczności można zobaczyć nawet Tatry!

To również miejsce, w którym można zobaczyć wybitnych Polaków i zabytkowy XIX-wieczny fort. Dla miłośników zabytków architektury wojskowej wizyta na Kopcu to możliwość zwiedzenia unikatowego fortu cytadelowego, który spełniał funkcje obronne. Okalający Kopiec Fort 2 „Kościuszko” jest jednym z najstarszych zachowanych dzieł Twierdzy Kraków.

W listopadzie 2017 r. Kopiec Kościuszki w Krakowie wraz z otoczeniem – kaplicą św. Bronisławy i fortem – został ustanowiony Pomnikiem Historii. To status przyznawany przez Prezydenta RP zabytkom o szczególnej wartości historycznej, naukowej i artystycznej, mającym duże znaczenie dla dziedzictwa kulturalnego Polski.

Główną atrakcją Kopca Kościuszki jest obecnie multimedialna i interaktywna wystawa stała „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”.  To wciągająca, nowoczesna opowieść o Kościuszce, w której – zamiast tradycyjnych gablot muzealnych – znajdziemy elementy filmu, teatru czy gry komputerowej. Własną trasę zwiedzania mają również najmłodsi, dla których przygotowano wiele atrakcji i ciekawostek. W zabytkowych wnętrzach Fortu mieszczą się wystawy czasowe.

W budynku Muzeum Kościuszkowskiego zobaczysz wystawę czasową „Komitet Kopca Kościuszki 1820-2020”, która została poświęcona osobom sprawującym opiekę nad Kopcem Kościuszki oraz propagującym dziedzictwo Tadeusza Kościuszki od początku budowy Kopca aż po współczesność.

Przed wejściem na Kopiec Kościuszki trzeba kupić bilet, który uprawnia nie tylko do wejścia na szczyt, ale także do wstępu na wszystkie wystawy w forcie. Kupując bilet wspierasz działalność Kopca – wszystkie wpływy z biletów są przeznaczone na utrzymanie Kopca i wsparcie dziedzictwa tradycji kościuszkowskiej.

Nie musisz mieć gotówki – honorujemy płatności kartą, także zbliżeniowo i w obcych walutach. Zobacz aktualny cennik.

WAŻNE INFORMACJE:

  1. Ze względów bezpieczeństwa na Kopiec Kościuszki nie wolno wchodzić ze zwierzętami.
  2. Wejście główne na Kopiec Kościuszki i kasa biletowa znajdują się tuż przy wjeździe na parking – po prawej stronie.

 

ZOBACZ TEŻ

ico/niepelnosprawni Created with Sketch.
Kopiec bez barier

Udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

link
W obiektywie

Baza zdjęć i filmów.

link
Cennik

Ceny biletów na Kopiec Kościuszki w Krakowie

link