To będzie niezwykłe spotkanie. Już w czwartek do Krakowa przyjedzie kilkuset uczniów ze szkół noszących imię Tadeusza Kościuszki z całej Polski. Korowód z pochodniami na Kopiec Kościuszki, gra miejska, spektakl teatralny, zdjęcie z Kościuszką czy lekcja śpiewania – to tylko niektóre wydarzenia zaplanowane w programie Zlotu Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki.
Czterodniowe spotkanie młodych ludzi ze szkół kościuszkowskich jest częścią finałowych obchodów 200. rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki.
W czwartek, 12 października, na Kopcu Kościuszki w Krakowie – to tu odbędzie się rozpoczęcie Zlotu z udziałem władz miejskich i regionalnych, zaproszonych gości z całego świata, a także szkolnych pocztów sztandarowych i samych uczniów.
Podczas uroczystości na Kopcu Kościuszki zostanie zasadzona i „ochrzczona” nowa odmiana róży, nazwana ku czci Naczelnika „Tadeusz Kościuszko”. Wyhodował ją prezes Polskiego Towarzystwa Różanego Łukasz Rojewski. Charakteryzuje ją aksamitny, bordowy kolor i obfite kwitnienie.
– Z historii wiemy, że Kościuszko bardzo lubił prace ogrodowe i pasjonowała go właśnie hodowla róż. Projektował ogrody dla polskich magnatów, urządził też słynny ogródek skalny w West Point w USA, który istnieje do dziś
– mówi prof. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki, który jest głównym organizatorem Zlotu. – Dlatego Kopiec Kościuszki to najlepsze miejsce dla nowej odmiany róży. Znajdziemy dla niej godne miejsce – dodaje.
Jednym z punktów uroczystości na Kopcu Kościuszki będzie ślubowanie uczniów klas pierwszych IV LO w Krakowie – najstarszej w Polsce szkoły noszącej imię Naczelnika, która w tym roku obchodzi 125-lecie istnienia. Potem młodzież zgromadzona na Zlocie ruszy w korowodzie z pochodniami na szczyt Kopca.
Z kolei w piątek, 13 października, uczestnicy Zlotu wezmą udział w miejskiej grze terenowej śladami Tadeusza Kościuszki, która rozpocznie się o 11:00 przy płycie Kościuszki na Rynku Głównym w Krakowie. Będą też zwiedzać miasto i miejsca związane z Kościuszką. Natomiast o 16:30 na krakowskich Plantach, pomiędzy ulicami Szewską i św. Anny, zostanie zasadzony pamiątkowy platan z okazji Roku Tadeusza Kościuszki i 200. rocznicy jego śmierci.
Sobotnie atrakcje (14 października) rozpocznie przedpołudniowy spektakl teatralny w Kinie Kijów zatytułowany „Opowieść sceniczna. Łączmy Serca…” autorstwa Barbary Wachowicz. Po występie w wykonaniu młodzieży z IV LO im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie odbędzie się spotkanie z autorką sztuki i prezentacja jej najnowszej książki: „Tadeusz Kościuszko w Ojczyźnie, Ameryce i Szwajcarii”.
Natomiast o 15:00 wszyscy zbiorą się na krakowskim Rynku Głównym, aby zrobić sobie zdjęcie z samym….Tadeuszem Kościuszką! W rolę naczelnika wcieli się znany krakowski aktor Tomasz Schimscheiner, a zdjęcie wykona z drabiny wozu strażackiego fotograf Wiesław Majka. Ważne jest, aby wszyscy, którzy znajdą się na zdjęciu, mieli na głowach czapki krakuski. 10 tysięcy papierowych czapek będzie rozdawanych od 14:30 na Rynku Głównym. Gotowe zdjęcie będzie można pobrać ze strony internetowej www.krakow.pl
Punktualnie o 15:30 rozpocznie się Lekcja Śpiewania z Biblioteką Polskiej Piosenki, zatytułowana ”Wszyscy jesteśmy Kościuszkami”. Dla jej uczestników przygotowano 4 tysiące śpiewników, w których znalazły się piosenki i pieśni Kościuszkowskie. Pierwsze 2 tysiące osób otrzyma również w prezencie wyjątkowe wydawnictwo – pięknie ilustrowaną płytę z utworami kościuszkowskimi w wykonaniu artystów Lochu Camelot oraz mieszkańców Krakowa.
Zlot Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki zakończą niedzielne (15 października) uroczystości w Katedrze Wawelskiej. O 9:45 usłyszymy głos Dzwonu Zygmunta, a o 10:00 rozpocznie się msza święta, po której w krypcie św. Leonarda, gdzie znajduje się sarkofag Tadeusza Kościuszki, zostaną złożone kwiaty i wieńce.
Ostatnim akcentem październikowych obchodów Roku Tadeusza Kościuszki będzie bieg „5 dla Kościuszki”. Bieg wystartuje spod Tauron Areny razem z 4. PZU Cracovia Półmaratonem Królewskim, w którym zarejestrowało się już ponad 800 osób. Dystans biegu to 5 km – aby wziąć w nim udział wystarczy mieć skończone 16 lat …. i siły, aby dotrzeć do mety w regulaminowym czasie 40 minut.
Organizatorami Zlotu Młodzieży Szkół im. Tadeusza Kościuszki są:
Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, ZHP Chorągiew Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, IV Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, Polskie Towarzystwo Schronisk Młodzieżowych
Wydarzenia towarzyszące organizują:
Urząd Miasta Krakowa, Biblioteka Polskiej Piosenki