Powstał ogród kościuszkowski pod Kopcem
Róże, rodzime krzewy i kwiaty, a także drzewa – symbole młodzieńczej miłości Tadeusza Kościuszki i Ludwiki Sosnowskiej – zostały zasadzone wokół Kopca Kościuszki. To początek ogrodu kościuszkowskiego, który nawiązuje do wielkiej pasji naczelnika. Wśród roślin, na trasie edukacyjnej, znalazły się także plansze z informacjami o jego życiu prywatnym i zainteresowaniach.
Ogród kościuszkowski i trasa edukacyjna to część inwestycji realizowanej przy Kopcu Kościuszki od 2017 r. Dotychczas powstało już nowe Muzeum Kościuszkowskie, z multimedialną i interaktywną wystawą stałą „Kościuszko – bohater wciąż potrzebny”, został wyremontowany i zadaszony dziedziniec i odrestaurowane wnętrze Bastionu nr V.
Z historii wiadomo również, że Tadeusz Kościuszko bardzo lubił prace ogrodowe i pasjonowała go hodowla róż. Projektował ogrody dla polskich magnatów, urządził też słynny ogródek skalny w West Point w USA, który istnieje do dziś. W ogrodzie kościuszkowskim zostały zasadzone rodzime krzewy i kwiaty, które sprawią, że miejsce będzie atrakcyjne i zielone od wiosny aż do jesieni. Spotkamy tam m.in. róże wyhodowane na cześć Kościuszki czy dąb i sosnę – symbole uczucia, jakie łączyło go z Ludwiką Sosnowską. Według źródeł właśnie takie drzewa zasadzili na pamiątkę swojej miłości.
Kolejną atrakcją dla turystów jest trasa edukacyjna, składająca się z plansz informacyjnych z audiodeskrypcją, uruchamianą za pomocą QR kodów. Jak się ubierał Kościuszko? Czy dbał o wygląd? Jak się odnajdywał w towarzystwie i jakich miał przyjaciół? Kogo kochał i jakie miał pasje? Na trasie edukacyjnej można poznać naczelnika i bohatera narodowego od innej, bardziej prywatnej strony.
Ogród kościuszkowski i trasa edukacyjna są już dostępne dla turystów odwiedzających Kopiec Kościuszki. Zwiedzanie odbywa się na podstawie jednego biletu wstępu obejmującego wszystkie atrakcje dostępne na Kopcu Kościuszki.
3+
1+