„Integracja wokół Kościuszki”. Międzynarodowa konferencja pod tym tytułem trwa w Krakowie. Uczestniczą w niej przedstawiciele organizacji kościuszkowskich z czterech kontynentów i ośmiu krajów. Do Krakowa przyjechali także na zaproszenie Komitetu Kopca Kościuszki reprezentanci klanu Ngarigo, sprawującego pieczę nad Górą Kościuszki w Australii.
Kościuszko był symbolem naszych czasów – powiedział Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa, rozpoczynając obrady. – Jego życie przypadło na wyjątkowy okres: utraty niepodległości przez Polskę, rewolucji francuskiej, powstawania Stanów Zjednoczonych. Kościuszko walczył na wszystkich tych frontach, a jednocześnie był tym, który uwłaszczył chłopów, walczył o prawa kobiet i niewolników – dodał prezydent.
Prof. Jacek Purchla, przewodniczący Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO, podkreślał znaczenie Kościuszki i jego dokonań na arenie międzynarodowej. – Niewątpliwie swoimi odważnymi poglądami wyprzedzał swoją epokę. Propagował idee, które dla nas są dziś oczywiste, ale z którymi teraz, 200 lat po jego śmierci, jeszcze sami mamy problemy. I dodał, że międzynarodowa konferencja to niezwykłe, precedensowe spotkanie strażników miejsc związanych z Kościuszką na całym świecie, pamięci pielęgnowanej na wielu kontynentach.
Do przedstawicieli klanu Ngarigo, zamieszkującego teren na którym znajduje się Góra Kościuszki w Australii, zwrócił się prof. Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie.
Godłem waszego rodu jest biały orzeł. To wyjątkowa zbieżność z orłem białym na polskim godle. Ale łączy nas wiele więcej, m.in. Tadeusz Kościuszko, prawdziwy przyjaciel ludzkości. Cieszę się Waszą obecnością tutaj i zapewniam o naszej serdecznej przyjaźni – mówił Rokosz.
Głos zabrała także Iris White, która w swoim przemówieniu podkreślała przyjacielskie stosunki klanu Ngarigo, sprawującego pieczę nad Górą Kościuszki w Australii, z Polonią australijską. Przyznała, że w Australii ludzie niewiele wiedzą na temat Kościuszki, a w Krakowie pamięć o Naczelniku jest pielęgnowana. – Przyjechaliśmy do Krakowa zaledwie wczoraj i od razu zakochaliśmy się w tym mieście – mówiła Iris White.
Przed rozpoczęciem obrad Mieczysław Rokosz, prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie, wręczył medale wybite z okazji Roku Tadeusza Kościuszki. Otrzymali je Iris White oraz Kurt Fluri, burmistrz Solury w Szwajcarii – miasta, w którym mieszkał Tadeusz Kościuszko.
Medal, wykonany według projektu Czesława Dźwigaja, przedstawia Tadeusza Kościuszkę na tle Krakowa, a na jego rewersie widać sarkofag na Wawelu, miejsce pochówku Naczelnika, oraz wznoszącego się do lotu białego orła. Na medalu wygrawerowano też słowa Kościuszki: Polska jest nieśmiertelna.
Międzynarodowa konferencja „Integracja wokół Kościuszki” zakończy się jutro. Jej uczestnicy wezmą udział w uroczystościach na Wawelu w niedzielę. O 9:45 zabrzmi Dzwon Zygmunta, a o 10:00 rozpocznie się msza święta w 200. Rocznicę Śmierci Tadeusza Kościuszki. Po niej delegacje ze wszystkich krajów złożą wieńce i kwiaty na sarkofagu Kościuszki w krypcie św. Leonarda.
Fot.: B.Świerzowski, http://www.krakow.pl