225 lat temu – 24 marca 1794 roku – na Rynku Głównym w Krakowie Tadeusz Kościuszko złożył uroczystą przysięgę, rozpoczynając tym samym Insurekcję Kościuszkowską.
W rocznicę tych wydarzeń – w niedzielę, 24 marca – będzie można zwiedzać Kopiec Kościuszki w Krakowie bezpłatnie. Decyzją Komitetu Kopca Kościuszki także poniedziałek, 25 marca, będzie dniem bezpłatnego wstępu na Kopiec Kościuszki.
Uroczystości upamiętniające wydarzenia na krakowskim rynku sprzed 225. lat rozpoczną się w niedzielę 24 marca. O g.12 na Rynku Głównym przedstawiciele Komitetu Kopca Kościuszki złożą kwiaty przy tablicy poświęconej Insurekcji Kościuszkowskiej. Salwę honorową wykona Poznański Regiment Odprzodowy, nawiązujący tradycjami do 7 Regimentu Pieszego Potockiego, powstałego w 1776 r. To jedyna grupa rekonstrukcyjna, która odtwarza wydarzenia z czasów kościuszkowskich. Tuż po uroczystościach na Rynku Głównym Komitet Kopca Kościuszki złoży kwiaty na sarkofagu Naczelnika w krypcie św. Leonarda na Wawelu.
Dzień przed uroczystościami, 23 marca, pod Kopcem Kościuszki będzie można obejrzeć prezentację broni palnej z epoki, przygotowaną przez członków tej grupy.
Z kolei w poniedziałek, 25 marca, o 10:30 na Rynku Głównym przy tablicy upamiętniającej Insurekcję Kościuszkowską zostaną złożone kwiaty. Następnie w samo południe władze Politechniki Krakowskiej, której patronuje Kościuszko, wraz z zaproszonymi gośćmi, złożą wiązanki kwiatów przy płycie Tadeusza Kościuszki w holu głównym Politechniki.Po południu odbędzie się tradycyjny Bieg Kościuszkowski, organizowany przez Politechnikę Krakowską.
Po hejnale mariackim sprzed budynku Wydziału Lądowego startuje męska sztafeta. Bieg sztafetowy odbywa się od 43 lat – pierwszy zorganizowano w 1977 roku. Mężczyźni rywalizują na trasie podzielonej na pięć odcinków, a przebiegającej wśród wielu znanych zabytków i miejsc związanych z osobą Tadeusza Kościuszki. Trasa biegła ulicą Warszawską, przez plac Matejki, ulicą Floriańską na Rynek Główny na wysokości ul. Szewskiej ( w okolicach płyty upamiętniającej Insurekcję Kościuszkowską ) – I zmiana. Następnie ulicą Grodzką na Wawel (II zmiana), ulicą Podzamcze, Bulwarami Wiślanymi na Salwator (III zmiana), ulicą św. Bronisławy i Malczewskiego (IV zmiana) – po przebiegnięciu ponad sześciu kilometrów zawodnicy docierają do Kopca Kościuszki, gdzie usytuowana jest meta. Rywalizacja kobiet odbywa się wokół Rynku Głównego, na dystansie 660 m, gdzie panie pokonują w układzie 4 zawodniczki x okrążenie.
Więcej szczegółów na temat biegu można znaleźć na stronie PK
PROGRAM 43. BIEGU KOŚCIUSZKOWSKIEGO – 25 MARCA 2019 ROKU
ODPRAWA TECHNICZNA – Hala Politechniki – klub Prominent– ul. Kamienna 17
ZŁOŻENIE KWIATÓW NA PŁYCIE UPAMIĘTNIAJĄCEJ PRZYSIĘGĘ TADEUSZA KOŚCIUSZKI 24.03.1794r. NA RYNKU GŁÓWNYM
START SZTAFET MĘSKICH Z UL. WARSZAWSKA 24
Trasa Biegu:
– godz. 12.00 Gmach Główny Politechniki Krakowskiej, ul. Warszawska 24
– godz. 12.02 pl. Matejki
– godz. 12.03 ul. Floriańska
– godz. 12.04 Rynek Główny
– godz. 12.05 ul. Grodzka
– godz. 12.06 ul. droga Do Zamku
– godz. 12.07 Wawel
– godz. 12.08 ul. Podzamcze
– godz. 12.09 Bulwary Wiślane
– godz. 12.11 ul. Kościuszki
– godz. 12.13 Salwator
– godz. 12.16 ul. św. Bronisławy
– godz. 12.20 al. Waszyngtona
– godz. 12.22 Kopiec Kościuszki
BIEG VIPÓW 1 OKRĄŻENIE WOKÓŁ RYNKU GŁÓWNEGO
MEMORIAŁOWY BIEG im. EDWARDA SURDYKI
START SZTAFET OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH
START SZTAFET KOBIECYCH 4 x 1 OKRĄŻENIE WOKÓŁ RYNKU GŁÓWNEGO
Uroczyste zakończenie Biegu (klub Prominent, ul. Kamienna 17)