Mieczysław Rokosz
ur. 5 II 1942 r. w Makowie Podhalańskim
Prezes Komitetu Kopca Kościuszki od 1994 r.
Historyk, dr hab., wieloletni wykładowca UJ i profesor Akademii Ignatianum, autor licznych publikacji, w tym dotyczących Kościuszki i Kopca; harcerz, krajoznawca, taternik, od młodości aktywny społecznie, członek wielu towarzystw m. in. Towarzystwa Historyczno-Literackiego przy Bibliotece Polskiej w Paryżu i Towarzystwa Przyjaciół Kościuszki w West Point.
Od stycznia 1994 r. prezes Komitetu. Wiceprezesami byli prof. Janusz Bogdanowski i płk Jan Raduchowski-Brochwicz, a następnie prof. Tomasz Gąsowski i prof. Andrzej Chwalba. Do roku 2007 Komitet działał w formalnym związku z Towarzystwem Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Po rejestracji w KRS działa samodzielnie. Zorganizował Biuro Komitetu zawiadywane przez Leszka Cierpiałowskiego i działa przy jego pomocy oraz pomocy skromnych społecznych sił Komitetu.
Urzędowanie swe rozpoczął od rewindykacji resztek zbiorów Komitetu zgromadzonych przez prof. Karola Estreichera i mianowania ich kustoszem wówczas mgr Michała Niezabitowskiego. Od tamtego czasu zbiory znacznie się powiększyły, m. in. dzięki darom, zwłaszcza kapitana Tomasza Otrębskiego – prezesa Fundacji im. Kościuszki w Krakowie. Od niego też została zakupiona biblioteka kościuszkianów. Zlecił też prawnikom zbadanie statusu prawnego Komitetu i postarał się o zgodę wojewody na oznaczenie Kopca Kościuszki czerwoną tablicą z godłem Państwowym i napisem KOPIEC KOŚCIUSZKI POD ZARZĄDEM KOMITETU KOPCA KOŚCIUSZKI. Na szczycie Kopca zaczęła powiewać flaga Biało-Czerwona, 4 lipca zaś obok flagi polskiej flaga Stanów Zjednoczonych. Powrócił do ustalonej za prezesury Karola Rollego nazwy Komitet Kopca Kościuszki, jak na wciąż używanej pieczęci z tamtego czasu.
Przeprowadził Komitet przez jubileusz 200-lecia Insurekcji w 1994 r., a następnie (od 2015 r.) skutecznie zabiegał u władz UNESCO i władz Rzeczypospolitej o ustanowienie roku 2017 Rokiem Kościuszki. Odnowił kontakty Komitetu z West Point i nawiązał kontakty z Biblioteką Polską w Paryżu, z Towarzystwem Opieki nad Pamiątkami i Grobami Polskimi we Francji, z Muzeum Polski w Rapperswilu i z Kościuszko Heritage w Australii. Uczestniczył w obronie nazwy Góry Kościuszki. Pozostaje w kontaktach ze środowiskami kościuszkowskimi w Polsce.
Przeżywał katastrofę budowlaną Kopca spowodowaną ulewami 1997 r., a następnie zabiegał o fundusze na odbudowę i w niej uczestniczył. Odbudowany Kopiec wraz z prezydentem RP Aleksandrem Kwaśniewskim otworzył 10 listopada 2002 r.
Z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim zorganizował w Krakowie światowe obchody z okazji 200-lecia zgonu Kościuszki, w których uczestniczyli reprezentanci środowisk kościuszkowskich z dziewięciu krajów, z czterech kontynentów, w tym australijscy Aborygeni. Wspólnie z czynnikami konserwatorskimi skutecznie zabiegał u prezydenta Rzeczypospolitej Andrzeja Dudy o status Pomnika Historii dla Kopca Kościuszki.
W pozyskanych od miasta, skutkiem wieloletnich wspólnych starań TMHiZK oraz Komitetu, obiektach fortu Kościuszko (kaponiera południowa, bastion V w 1994 r. i kurtyna I-V w 2007 r.) i po ich remontach konserwatorsko-adaptacyjnych, kosztem SKOZK i Funduszy Europejskich, zostało wreszcie urządzone Muzeum Kościuszkowskie i Centrum Konferencyjno-Wystawowe. Otwarcie 16 X 2020 r. Muzeum było głównym akcentem inauguracji obchodów 200-lecia Kopca i Komitetu, nad którymi patronat objął Prezydent RP Andrzej Duda.
Mieczysław Rokosz, mal. Jan Chrząszcz, 2010, Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, fot. Paweł Krzan.